کد خبر : 196546
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳

“ویکی حقوق” چهار هزار مقاله‌ ای شد.

“ویکی حقوق” چهار هزار مقاله‌ ای شد.

  در پروژه ویکی حقوق که یکی از پروژه های پژوهشکده حقوق و قانون ایران است، چهارمین هزار مدخل دانشنامه ای ثبت گردید. این پروژه که حدود دو سالی است توسط پژوهشکده حقوق آغاز شده و به تازگی نسخه آزمایشی آن در اینترنت و در دسترس عموم قرار گرفته است، به عنوان اولین و تنها

 

در پروژه ویکی حقوق که یکی از پروژه های پژوهشکده حقوق و قانون ایران است، چهارمین هزار مدخل دانشنامه ای ثبت گردید. این پروژه که حدود دو سالی است توسط پژوهشکده حقوق آغاز شده و به تازگی نسخه آزمایشی آن در اینترنت و در دسترس عموم قرار گرفته است، به عنوان اولین و تنها دانشنامه آنلاین و تخصصی در رشته حقوق در حال فعالیت است.

ویکی حقوق پروژه ای است که ۶ فاز و مرحله را برای خودش پیش بینی کرده است. فاز اول این پروژه که یکی از بزرگترین و سخت‌ترین مراحل ویکی حقوق است، مربوط به نگارش دانشماده مواد قوانین است. اجرای این مرحله در دو بخش حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرمشناسی رو به اتمام است و به زودی بخش سوم، یعنی حقوق عمومی را آغاز خواهد کرد. برای قوانینی که تا کنون به صورت کامل دانشماده نگاری شده است می توان به قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی، کتاب تعزیرات و قانون آیین دادرسی مدنی اشاره کرد. گفتی است که دانشماده بیش از نیمی از مواد قانون تجازت و قانون آیین دادرسی کیفری نیز نوشته شده و بر روی ویکی حقوق و در دسترس همگان قرار گرفته. هم اکنون نیز پژوهشگران بخش حقوق خصوصی و حقوق جزا این پروژه در حال نگارش بخش باقی مانده این مواد هستند.

در میان اجرای فاز اول این پروژه، بخشی از فاز دوم یعنی نگارش مدخل های تخصصی برای اصطلاحات حقوقی نیز انجام شد. به این بیان که زمانی که پژوهشگران پژوهشکده حقوق در فاز اول، مشغول نگارش دانشماده مواد قانونی بودند، هرگاه با اصطلاحات تخصصی مندرج در مواد قانونی روبرو می شدند، مدخل آن اصطلاح را در ویکی حقوق ایجاد می کردند تا مخاطبین غیر حقوقی نیز بتوانند ضمن آشنایی با آن اصطلاح، فهم دقیقتری از مواد پیدا کنند. این مدخل ها در حال حاضر به صورت کوتاه و خرد نوشته شده است که در آینده و در فاز دوم به صورت جدی گسترش خواهند یافت.

فاز سوم این پروژه که گویا نوعی کتابشناسی جامع حقوقی است هنوز آغاز نشده. در این فاز اطلاعات شناسنامه ای کتب مرجع حقوقی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. فازهای چهارم، پنجم و ششم ویکی حقوق نیز که مربوط است به نگارش مدخل های مستقل برای معرفی نام آوران حقوق ایران و بین‌الملل (اساتید، قضات، وکلا و پژوهشگران برجسته)، معرفی سارمان‌های حقوقی و قضایی اعم از دولتی و خصوصی و معرفی دانشکده‌های حقوق ایران و جهان نیز به زودی آغاز خواهد شد.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.